Możliwość szukania taniego hotelu, zwłaszcza na wakacje za granicą, umożliwiają serwisy rezerwacyjne. Większość z nich to serwisy zagraniczne, choć są i polskie. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać nazwę polskiego lub zagranicznego serwisu rezerwacyjnego oraz hasło (voucher, coupon, promo code), aby otrzymać dostęp do kodu rabatowego.

Wyszukiwanie najlepszego noclegu Zniżki i promocje możemy znaleźć także na stronach internetowych hoteli. Nierzadko są one o wiele bardziej atrakcyjne od tych oferowanych za pośrednictwem serwisu rezerwacyjnego. Wyjątkowo atrakcyjną propozycje mają dla swoich stałych klientów sieci IHG i francuskiej Accor Hotels. Do sieci IHG należy między innymi Holiday Inn i Intercontinental, do sieci Accor Hotels należy między innymi Novotel, Sofitel, Ibis i Mercure. Swoim stałym klientom sieci te oferują wyjątkowo korzystne programy lojalnościowe. Uczestnicząc w programie lojalnościowym otrzymamy kartę członkowską, na której będziemy gromadzili punkty. Odpowiednia ilość zdobytych punktów jest następnie zamieniana na wysokie zniżki lub nawet na darmowe noclegi. Dodatkowo sieć IHG oferuje często możliwość zdobycia dodatkowych punktów po spełnieniu określonych warunków. Informacje, jak je zdobyć znajdziemy na stronie internetowej IHG.

Uwaga na opłatę klimatyczną Hotele położone w wyjątkowo atrakcyjnych turystycznie miejscach pobierają często dodatkowe opłaty, na przykład taksę klimatyczną. Trzeba to sprawdzić przed zarezerwowaniem pokoju. Taka dodatkowa opłata podniesie koszty i oferta przestanie być wyjątkowo atrakcyjna cenowo. A co z dobą hotelową? Doba hotelowa najczęściej zaczyna się w przedziale od godziny 12 do godziny 15, a upływa pomiędzy godziną 10 a 12. Jeżeli przyjeżdżamy wcześniej lub chcemy wyjechać później, możemy mieć problem. W większości hoteli uda się jednak wynegocjować minimalne przedłużenie lub wcześniejsze rozpoczęcie pobytu. Dotarcie do hotelu przed rozpoczęciem doby hotelowej może oznaczać konieczność skorzystania z przechowalni bagażu. W hotelowych przechowalniach nasz bagaż zostanie przechowany bez dodatkowych opłat. Sprawdźmy, dokonując rezerwacji, co oznacza „darmowy Internet w cenie pokoju”. Czy znaczy to, że będziemy mieć dostęp do Wi-Fi w pokoju, czy tylko dostęp do Internetu w hotelowej recepcji.